Biography – hebrew

 אורנילי אזולאי, רקדנית וכוריאוגרפית פלמנקו ומחול קלאסי – ספרדי, משלבת בעבודתה מוסיקה קלאסית ותכנים תיאטרליים. מופיעה עם תזמורות סימפוניות, מקהלות ובתי אופרה.

אורנילי היא מהבולטות בתלמידותיה של סילביה דוראן, חלוצת המחול הספרדי בישראל. היתה סולנית להקתה, אמנית אורחת ומורה בכירה בבית ספרה של סילביה דוראן (על פי שיטת ההוראה של הגב’ דוראן, שקיבלה את ברכתו של ANTONIO RUIZ EL BAILARIN (אנטוניו הרקדן שמכונה גם “אנטוניו הגדול” שנחשב לגדול אמני המחול הספרדי בהיסטוריה).

בספרד למדה ועבדה עם רקדנים כוריאוגרפים ומוסיקאים בכירים:

Paco Fernandez (המורה הוותיק של חשובות הרקדניות בספרד);

Tomas De Madrid (שבחר באורנילי לרקוד ולשחק את יצירתו “היפהפייה והרוח” על פי פואמה מאת פדריקו גרסיה לורקה);

Maria Magdalena (המורה בסרט “כרמן” של אנטוניו גאדס וקרלוס סאורה);

ANTONIO CANALES (אחד החדשנים והמשפיעים בין רקדני ויוצרי הפלמנקו של העשורים האחרונים שהזמין את אורנילי להצטרף לקבוצת רקדנים מצומצמת שהרכיב כדי לפתח ולבצע כוריאוגרפיות בסגנונו החדשני);

Juan Maya Marote (גדול הגיטריסטים באסכולת האינטרפרטציה הטהורה של אמנות הפלמנקו). כמו כן השתלמה בקורסים עם:
Victoria Eugenia “Bety”, El Guito Angelita Gomez, La Tati, Carmen Ledesma , David Sanchez, Miguel Angel Inma Ortega.

למדה משחק באקדמיה המלכותית בלונדון, בבית הספר של לי שטרסברג בארה”ב וכן אצל יוני לוקאס בישראל. למדה פיתוח קול אצל פרופ’ חנה הכהן.

מגיל צעיר היא עוסקת בכתיבת שירה שזיכתה אותה במספר פרסים ספרותיים, ביניהם פרס ע”ש רון אדלר מאת אוניברסיטת חיפה. קובץ שיריה  “עבודת אלוהים ועבודת אדם” יצא לאור בהוצאת ירון גולן וזכה בפרס רחל לשירה עברית. 
אורנילי שולטת בעברית, אנגלית וספרדית.

בין הופעותיה בשנים האחרונות בארץ ובחו”ל:

2014/2015 – הופיעה כרקדנית סולנית עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית בניצוח מאסטרו זובין מהטה בכוריאוגרפיות מקוריות שיצרה  לאופרה “כרמן” בביצוע קונצרטי בהשתתפות זמרים סולנים בינלאומיים והמקהלה הישראלית ע”ש גארי ברתיני בניצוח רונן בורשבסקי. הקונצרטים התקיימו  במסגרת סדרות המנויים המרכזיות של התזמורת הפילהרמונית בהיכל התרבות תל אביב ע”ש צ’רלס ברונפמן ובאודיטוריום חיפה.  

2011 – יצרה את המופע  “תשוקה ספרדית – עבודות סולו מאת ובביצוע הרקדנית והיוצרת אורנילי אזולאי” שבכורתו עלתה במרכז סוזן דלל בתל אביב במסגרת פסטיבל הקיץ – מחולוהט  2011 .

2010 – הוזמנה לשחק ולרקוד בהפקת הסרסואלה El Nino Judio בבימויו של Jesus Castejon (שחקן תיאטרון וקולנוע ובימאי ספרדי מוערך) ולכוריאוגרפיה מאת Goyo Montero ב – Teatro De La Zarzuela במדריד.

2009 – רקדה את כרמן בהפקת האופרה “כרמן” בבית האופרה של לוס אנג’לס שבניהולו האמנותי של פלאסידו דומינגו בשיתוף התיאטרון המלכותי של ספרד ואף הייתה אסיסטנטית לכוריאוגרפית של ההפקה Nuria Castejon.

2008 – הופיעה בסדרת קונצרטים של התזמורת הסימפונית הישראלית בניצוח דן אטינגר.

2007 – הופיעה בקליפורניה ב – Walt Disney Concert Hall, הנחשב, ורקדה מחול סולו שיצרה ל – Misa Criolla בליווי המקהלה המובילה בארה”ב Los Angeles Master Chorale בניצוחו של מאסטרו גראנט גרשון, זאת לאחר שמלחין היצירה, אריאל רמירז, התרשם עמוקות מביצועיה לכוריאוגרפיה שלה ליצירתו.

מופעים ייחודיים מאת אורנילי:

“פר גינט – קונצרט-מחזה” מופע המבוסס על רעיון וכוריאוגרפיה שלה, בו היא מבצעת כסולנית עם תזמורת סימפונית את סוויטות פר-גינט מאת גריג ומגלמת בתנועה ובמלל דמויות נשיות מתוך מחזהו של איבסן. המופע הועלה במקור עם תזמורת סימפונט רעננה ומוצג מאז במלואו או בחלקו עם תזמורות בארץ ובעולם כמו הסימפונית הישראלית ראשון לציון, הפילהרמונית של ברזיל, הסימפונית של לוס אנג’לס ותזמורות אחרות. קטעים מתוך היצירה הועלו גם בשיתוף פעולה עם כוכבי התיאטרון הלאומי של נורבגיה בפסטיבל Ibsen On Stage בתיאטרון הקאמרי בתל אביב.

“רומנסה סהרורית” מופע בו היא מציגה את הבלדה הנודעת מאת פ.ג. לורקה על רקע המציאות הישראלית – פלסטינית. אורנילי תרגמה את היצירה לעברית, ביימה, יצרה כוריאוגרפיה, רקדה ושיחקה עם סלאח בכרי ובשיתוף פעולה עם מוחמד בכרי. המופע הופק על ידי תיאטרון הבימה לפסטיבל התיאטרונטו.

“האש והקרח – דיאלוג לרקדנית ולתזמורת” שיתוף פעולה עם תזמורת סימפונית בו היא מבצעת כוריאוגרפיות למגוון רחב של יצירות תזמורתיות כגון: “קפריצ’יו ספרדי” ו”שחראזדה” מאת רימסקי קורסקוב, קטעים מתוך “כרמן” מאת ביזה, “אהבה מכושפת” ו”לילות בגני ספרד” מאת מנואל דה פאייה, קטעים מתוך האופרה “שמשון ודלילה” מאת סן סאנס, בולרו מאת ראוול, סוויטת ישראל מאת נועם שריף ועוד. אורנילי מוזמנת כסולנית לתזמורות בארץ ובעולם: ה – OSB התזמורת הסימפונית של ברזיל, התזמורת הפילהרמונית הישראלית (בתכניות לקהל הצעיר), ה – Los Angeles Jewish Symphony, התזמורת הסימפונית הלאומית של אקוודור, הסימפונייטה באר שבע, הסימפונית חיפה ועוד.

“לבוא בדברים” מופע סולו בו היא רוקדת ומשחקת את שיריה.

“שושנה וסכין” מופע סולו בו היא משלבת קטעי משחק וקריאה שתרגמה ממגוון יצירותיו של לורקה בקטעי מחול פלמנקו ומחול קלאסי ספרדי ליצירות מאת גדולי מלחיני ספרד.

שיתופי פעולה והופעות ייחודיות:

– הופיעה בפסטיבל הבאלט הבינלאומי במיאמי, בהופעת סולו יחידה לצד להקות מחול בינלאומיות מן השורה הראשונה.
– הוזמנה להופיע בקטע מחול שיצרה במוזיאון תל אביב לאמנות בפתיחת התערוכה פאם פאטאל – האשה ההורסת.
– הוזמנה לרקוד קטעים מן האופרה “שמשון ודלילה” מאת סן סאנס בערב ספרות מיוחד של הוצאת ידיעות אחרונות ומרכז התרבות בבית אריאלה לכבוד צאת ספרו של דויד גרוסמן “דבש אריות”.
– הוזמנה ע”י מאסטרו נועם שריף ליצור כוריאוגרפיה ולרקוד את הבולרו מאת ראוול במופע “שיגעון הבולרו”, כמחווה לביצוע ההיסטורי של היצירה ע”י הרקדנית אידה רובינשטיין שלמענה הלחין ראוול את הבולרו.
– הופיעה בארה”ב במחווה לשחקן Theodore Bikel לצד כוכבים הוליוודיים כמו: Leonard Nimoy, Peter Yarrow, Ed Asner, Mare Winningham.
– הוזמנה ליצור כוריאוגרפיה ולרקוד ב – Hollywood Bowl Opening Night at the עם תזמורת ההוליווד בול בערב מחווה לפלסידו דומינגו.
– הצטלמה לווידאו קליפים: דייויד ברוזה (השיר “איזדורה” מתוך “דיוויד ברוזה במצדה” בו היא מגלמת את איזדורה דנקן), יציאת חרום (השיר “קחי לך זמן”), Omar Torrez (השיר Josh Groban, (Senorita. (קליפ לשיר Mi Morena שהוקרן על הבמה בסיבוב ההופעות העולמי של גרובן באולמות כמו ה – Radio City Hall בניו יורק וה – Shrine Auditorium בלוס אנג’לס).
– צולמה לקמפיין של יקבי רמת הגולן כשהיא רוקדת את הבולרו של ראוול באתרים שונים ברחבי הארץ.
– שיתפה פעולה עם הבמאי והיוצר חוני המעגל בפסטיבל עכו לתיאטרון אחר בסצינת מחול שיצרה ובצעה בחמאם הטורקי העתיק לפרקים נבחרים של היצירה “סטאבט מאטר” מאת פרגולזי.
– הכוריאוגרף הנודע פיליפ דה קופלה בחר באורנילי להופיע בתפקיד ראשי בהפקה עתידית של Cirque Du Soleil.
– הוזמנה ע”י הגב’ אנה שטרסברג אלמנתו של לי שטרסברג להופיע בסדרת מופעים של בתי הספר למשחק של לי שטרסברג בסצינות מתוך מחזותיו של פ.ג. לורקה וטנסי וויליאמס ובקטעים מתוך המופע “לבוא בדברים” בו אורנילי רוקדת ומשחקת את שיריה.
– הוזמנה ע”י חברת הקונגרס האמריקאי דיאן ווטסון להופיע בארוע החגיגי של ה – Legislative Black Caucus Foundation בשנת 2005 בקליפורניה.
– הוזמנה ע”י שגריר ארה”ב בישראל מר ריצ’רד ג’ונס (2008) לתת רסיטל מחול ומשחק בבית השגריר.
– בפסטיבל כרמיאל 2010 הופיעה בערב המרכזי של הפסטיבל – “חגיגה לטינית – מחווה למאתיים שנות עצמאות של מדינות דרום אמריקה”, מול קהל של כ- 35,000 איש. אורנילי ביצעה את פרק ה”גלוריה” מתוך המיסה קריאולה לצלילי הקלטת הבכורה ההיסטורית של היצירה, כמחווה למלחין אריאל רמירז שהלך לעולמו כמה חודשים קודם לכן. במופע זה הופיעו גם באלט הפולקלור של צ’ילה, להקת סווינג לטינו מקולומביה, הזמרת מירה עוואד וכוכבת הפופ הבריטית סמנטה פוקס.
– באביב 2011 הוזמנה ע”י הפסנתרנית אורית וולף ליצור ולבצע כוריאוגרפיות ליצירות מאת שופן בקונצרט “שופן בתנועה – לעשות אהבה ולרקוד לדעת” מסגרת הסדרה “האדם מאחורי הצלילים” במוזיאון תל אביב לאמנות.

– ב-2016 הוזמנה ע”י הגיטריסט והמלחין הנודע אל דימיולה להופיע באימפרוביזצית מחול לנגינתו בקונצרט שלו בישראל.

– במהלך 2017 הוזמנה כמה וכמה פעמים להציג בדברים ובמחול את סירטו החדש של קרלוס סאורה “חוטה – פלמנקו ומעבר” במסגרות שונות, ביניהן בפסטיבל אפוס לסרטי אמנות במוזיאון תל אביב, ובסדרת המחול של תיאטרון ירושלים.

– בקיץ 2017 הוזמנה לרקוד להרצות באוניברסיטת אוקספורד במסגרת ועידה מדעית בינלאומית על היחסים בין יכולת ההכרה ליכולת התנועה האנושית, ואף רקדה שתי עבודות סולו שלה בערב גאלה חגיגי באוקספורד טאון הול ההיסטורי.     

                                                               

אורנילי מלמדת, מרצה ומעבירה סדנאות מחול ספרדי ופלמנקו וכיתות אומן. היא שמה דגש על הקניית יסודות טכניים מוצקים של המחול הספרדי, על פיתוח יכולת הקשב והתגובה למוסיקה, לאווירה ולמקצבים השונים, ועל התאמה של סגנון הריקוד לאישיותו של התלמיד ולמבנה הפיסי שלו. כמו כן היא מקפידה להבליט את הרקע התרבותי הרחב של המחול הספרדי והפלמנקו, ומתייחסת גם ליצירות ספרות, אמנות פלסטית, תיאטרון, קולנוע וסגנונות מחול אחרים וליחסי הגומלין שלהן עם אמנות הפלמנקו. בין המוסדות בהם הרצתה והעבירה כיתות אומן: השתלמות מורים למוסיקה ומחול בבית ספר ג’וליארד בניו יורק, להקת המחול הקיבוצית, השתלמות מורים למחול מכל רחבי ארה”ב בקמפוס אירוויין בקליפורניה, L.A. Opera, פסטיבל כרמיאל, University Highschool בלוס אנג’לס ועוד.

בחודש מאי 2010 מונתה אורנילי לדירקטוריון לשכת המסחר ישראל ספרד, ומאז היא הנציגה האחראית על קשרי אמנות ותרבות בלשכה זו.

אורנילי למדה פילוסופיה וספרות באוניברסיטת תל – אביב. את שירותה הצבאי עשתה בחיל הים.

עבודתה של אורנילי זיכתה אותה בשבחי הביקורת ואנשי מקצוע ובכתבות עיתונות בארץ ובעולם: בין השאר נעשתה עליה כתבת שער במגזין היוקרתי Lifestyles Magazine . ראיונות עימה וכתבות טלוויזיה אודותיה נעשו ב – CNN, Telemundo, Antena 3 ובערוץ הראשון והשני של הטלוויזיה הישראלית.

“אורנילי אזולאי בהופעה מופלאה, סגנון התנועה הספרדי שלה עשיר מרקם ומרהיב, מצטיין במוסיקליות…”
(LOS ANGELES TIMES)

“רקדנית מבריקה במופע מהמם שזכה לתשואות ממושכות של הקהל הנרגש…”
(THE CLASSICAL MAGAZINE, LONDON)

“היה לי העונג להכיר ולהתרשם מיכולתה האמנותית של אורנילי אזולאי… אני נפעם מהאצילות, מהמוסיקליות ומהשליטה הטכנית הגבוהה שלה במחול הספרדי שאותו היא משלבת בהשפעות ובתכנים נוספים ויוצרת שפה תנועתית הייחודית לה. הופעתה ניחנה בעוצמה נדירה וביכולת מופלאה לתקשר עם קהל…”
PLACIDO DOMINGO

“היא רקדנית מרשימה וכוריאוגרפית יצירתית… ההופעה שלה מצטיינת במוסיקליות, אלגנטיות ונוכחות בימתית יוצאת דופן…”
ZUBIN MEHTA